GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vaser 7255392
nr 725 5392
Vaser
3 st, Kina, blå/vit, 1800-tal, höjd: 21 + 1-par Japan, höjd: 20
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
måndag 14 november 2011
kl 17:37:48
8/11 23:58:49
150 kr
14/11 17:11:09
Blå Eld
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.